Rešenje za roditelje i bebu

  • Šta je program spavanja?
  • Naša priča
  • Ko smo mi
  • Sertifikati
Jonathan Borba Cgwtqyxhekg Unsplash

Šta je program spavanja?

Iako većina umornih roditelja čvrsto veruje da njihovom detetu „nema pomoći“ jer je „drugačije“, „treba mu manje sna nego drugoj deci“, „takvo je od rođenja“ ili sigurno „ima neki medicinski problem za koji se još ne zna“, šanse da je zaista tako su vrlo male!

 

Rezultati 52 naučne studije[1] pokazuju da je program spavanja delotvoran kod 95% dece i beba, te da nisu potrebni nikakvi lekovi niti veće intervencije da bi Vaše dete spavalo 11-12 sati noću bez buđenja i imalo uredan dnevni san potreban za njegov uzrast.

 

Tokom programa spavanja zajedno učimo Vaše dete da samostalno zaspi. Kada jednom nauči sama da zaspi, beba se više ne budi noću i spaja duže intervale spavanja preko dana. Za ovo je najčešće potrebno svega dve nedelje, dok se u prva 2-3 dana vidi značajan napredak koji će ohrabriti umorne roditelje.

 

Većina roditelja koja pati od nespavanja zajedno sa svojim detetom, prvo se obrati prijateljima sa decom, mamama, bakama, svekrvama, pa ako nije dovoljno, a uglavnom nije, potraže pomoć pedijatra, psihologa ili čak psihijatra, bioenergetičara…

 

Međutim, svi oni će Vam najčešće reći da je sa Vašim detetom sve u redu i da je sasvim „normalno“ što mala dece ne spavaju. Utešiće Vas neutešnom rečenicom: „Sačekajte da malo porastu pa će se to srediti samo od sebe, svi smo kroz to prošli“. Ipak, ovo još nikom nije pomoglo.

 

Lekovi, mak i rakija pred spavanje

 

Neki će Vam, na žalost, prepisati i lekove, mak ili rakiju pred spavanje. Pored toga što su štetni, lekovi imaju vrlo kratkotrajno dejstvo i ne rešavaju uzrok problema, te će Vaše dete ponovo biti premoreno i neispavano čim prestanete sa ovom pogrešnom terapijom. O maku i rakiju, da ne govorimo…

 

„Pusti ga da plače dok ne zaspi“ metoda

 

O programu za spavanje Vam niko ništa neće reći jer se o ovom pristupu na našim prostorima i dalje vrlo malo zna. On se dodatno pogrešno povezuje sa Cry-it-out ili „pusti ga da plače dok ne zaspi“ metodom, zbog čega je povremeno prisutno nepoverenje čak i skepsa.

 

O „pusti ga da plače dok ne zaspi“ metodi nekada su iz očaja pristupale naše bake, pa smo i mi danas, u trenucima potpunog pomračenja svesti od umora u iskušenju da je primenimo na našoj deci i bebama.

 

Nauka iza programa spavanja

 

Dobre vesti su da za tim zaista nema potrebe! Iako nije sve u nauci, ona nam nekada stvarno život znači. Savremenim naučnim istraživanjima, ispitivanjima i posmatranjima spavanja kod beba i dece, otkriveno je šta su najčešći razlozi buđenja, lošeg i isprekidanog sna i kako ih prevazići.

 

Više nema potrebe da birate između nespavanja i izlaganja deteta plaču do iznemoglosti jer postoji rešenje – programi spavanja.

 

Program spavanja je naučno zasnovana, blaga metoda koja se već nekoliko decenija uspešno primenjuje u razvijenim zemljama sveta i do sada je pomogla na milione porodica. Iako se na našim prostorima pojavljuje tek odnedavno, ovaj izrazito efikasan i blag pristup delotvoran je kod više od 95% dece i beba.

 

Da li znate koliko je nespavanje štetno za bebu?

 

Brojna naučna istraživanja ukazuju na to koliko je nekvalitetan i isprekidan san štetan po fizički, kognitivni i emotivni razvoj dece i beba. Bebe koje loše spavaju, imaju slabiji imunitet, razdražljivija su, plačljivija, hiperaktivnija, i takođe pokazuju slabiji kognitivni razvoj u odnosu na decu koja lepo spavaju.[2]

 

Sama činjenica da je bebi tokom prva tri meseca života, kada se vrlo intenzivno razvija, potrebno između 16 i 17 sati sna, ukazuje na to da je pored hrane i majčinske ljubavi, spavanje njena najveća potreba. Sa šest meseci, bebi je potrebno između 13 i 14 sati sna, dok tokom prve godine života provede više od šest meseci spavajući!

Vremenom se potreba za dnevnim snom smanjuje ali će i dalje, do sedme godine života, Vašem detetu biti potrebno više od 10 sati kontinuiranog noćnog sna.

 

Ipak, nije važno samo koliko spava već i kako spava. Isprekidan san čak i ako traje 12 sati, nije istog kvaliteta kao i dugačak, čvrst san tokom kog dete neometano prolazi kroz sve faze spavanja, uključujući i onu najvažniju a to je dubok san.

 

Program spavanja pogodan je za svu decu od 18 nedelja do 7 godina starosti i predstavlja trajno rešenje jer beba tj. dete koje je jednom prošlo kroz naš program, više se ne vraća lošim navikama.

 

Kako je mami koja ne spava?

 

Od posledica nespavanja ne pati samo beba. Vrlo je važno voditi računa i o roditeljima, naročito majkama koje uglavnom nose najveći teret noćnih buđenja. Umorne majke sklonije su bejbi bluzu. Ovo stanje karakterišu jake promene raspoloženja, stalan osećaj tuge i potištenosti, česta plakanja, slab apetit, manjak energije, osećaj nezaštićenosti, preopterećenosti obavezama i anksioznosti oko bebe što sve vrlo negativno utiče ne samo na ženu, već i na oca i novorođenče za čiji je pravilan razvoj u najranijem periodu od ključnog značaja staložena i zdrava majka.

 

Prosto je nemoguće biti zadovoljna mama i supruga ako noćnu ne spavate. Ovo se naročito prenosi na bebu kod majki koje doje s obzirom da stres negativno utiče na oksitocin, hormon ljubavi i sreće koji pomaže mleku da poteče. Zbog toga se povremeno dešava da umesto ljubavi i opuštanja, tokom dojenja dolazi do frustracije i nezadovoljstva i kod majke i kod bebe. Beba se trudi da sisa ali bezuspešno, ne guta, postaje nervozna, kreće da plače a majka ima osećaj da nema dovoljno mleka jer svo mleko usled stresa zapravo ostaje ”zarobljeno” u dojkama.[3]

 

O bejbi bluzu se i dalje vrlo malo govori, a prvi dani majčinstva uglavnom se predstavljaju kao najlepši period u životu svake žene dok nasuprot tome, statistički podaci pokazuju da čak 85 odsto žena doživljava blaži ili jači oblik emotivne neuravnoteženosti koja se direktno dovodi u vezu sa nespavanjem.[4]

 

Opasnost za volanom

 

Pored bejbi bluza, ispresecan san utiče i na slabiju koncentraciju koja može biti vrlo rizična, naročito ukoliko majka u takvom stanju sedne za volan sa bebom u kolima. Vožnja pod dejstvom umora daleko je rizičnija od vožnje pod dejstvom alkohola jer se prekomeran umor koji slabi pažnju mnogo teže kontroliše, iako se udesi usled pijanstva lakše dokazuju pa imamo privid da su zastupljeniji.

 

Nema potrebe da patite

 

Najzad, umor utiče i na sam odnos sa detetom i atmosferu u celoj porodici. Kada smo umorni, imamo manje strpljenja za svoje dete i skloniji smo svađama sa partnerom. Beba sve to oseća i upija iako i dalje ne ume da izrazi. Paradoks je što je nenaspavanom detetu potrebno više naše pažnje i posvećenosti jer i ono pod dejstvom umora slabije kontroliše osećanja i ne vlada sobom. Umorni roditelji to često ne mogu da mu pruže, zbog čega osećaju dodatnu grižu savesti i pritisak a vrlo često i bespomoćnost. Kada se sve to spoji, rano roditeljstvo zaista može postati noćna mora a umor začarani krug iz kog je jako teško izaći bez pomoći.

 

Spavanje kod dece je vrlo kompleksan proces kome je potrebno mnogo posvećenosti i znanja. Jedan od naših klijenata na kraju programa ovako je opisao svoj utisak: „Osećao sam se sve vreme kao da igram partiju šaha“. I zaista, pred Vama je ozbiljna partija šaha u kojoj ako Vi pobedite, svi su pobednici!

 

[1] Link ka istraživanju: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17068979/

[2] Science direct, Early Human Development, A Scher, Infant sleep at 10 months of age as a window to cognitive development, Volume 81, Issue 3, March 2005, link ka istraživanju:

[3] Sajt Halobeba.rs koji finansira Gradski zavod za javno zdravlje Beograd, Kako stres utiče na dojenje, link:https://www.halobeba.rs/aktuelnosti/kako-stres-utice-na-dojenje/

[4] Portal NHS koji finansira Ministarstvo zdravlja Velike Britanije, link ka članku Feeling depressed after childbirth: https://www.nhs.uk/conditions/baby/support-and-services/feeling-depressed-after-childbirth/

[5] Informacije Republičkog zavoda za statistiku o broju živorođenih u Srbiji u poslednjih 10 godina ukršteni sa statističkim podacima o procentu žena koji proživljava postporođajne poremećaje. Link: https://www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti/stanovnistvo/rodjeni-i-umrli/

[6] Portal NHS koji finansira Ministarstvo zdravlja Velike Britanije, link ka članku Feeling depressed after childbirth: https://www.nhs.uk/conditions/baby/support-and-services/feeling-depressed-after-childbirth/

[7] Portal NHS koji finansira Ministarstvo zdravlja Velike Britanije, link ka članku Overview - Postnatal depression: https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/post-natal-depression/overview/

Luka Naslovna 1 (2) (1)

Baby sleep team je nastao nakon mnogo neprospavanih noći. Česta buđenja, kratak dnevni san, umorno, bolešljivo, razdražljivo dete, iznureni i nervozni roditelji, sve je to bila naša svakodnevica. Saveti: „Daj mu malo maka ili rakije pred spavanje“, „imaš one homeopatske tabletice za bebe“, „normalno je što ne spava sa godinu i po dana“, „svi smo to prošli pa ćete i vi, šta se žalite“, nas nisu zadovoljavali.

Znali smo da nije normalno to što ne spavamo. Znali smo da naš dečak Luka pati i da ne dobija dovoljno kvalitetnog sna koji mu je tako važan za razvoj. Nismo mogli da prihvatimo da je normalno to što smo od staloženog dečaka dobili plačljivo, razdražljivo i stalno nervozno dete koje je od svih nas najviše patilo. Jutra su počinjala uz plač, nervozu i premor a dan se završavao strahom od odlaska u krevet i borbe koja nas sve tamo čeka do jutra. Grešili smo a nismo znali gde ni kako da mu pomognemo?! Roditeljstvo se pretvorilo u noćnu moru.

Skoro da više nismo mogli kada je naišla je jedna divna mama, Jelena, iz sjajne mameće viber grupe Fit i zdrava mama i uputila nas na Program spavanja, koji je i njoj i nama promenio život. Za samo 5 dana Luka je počeo da spava celu noć, i to bez buđenja! Dnevni san je produžio za čitav sat a uveče je već u 19 časova uveliko bio u krevetu da bi se probudio tek u 7 ujutru, umesto u 5, kao nekad. Postao je zadovoljno, nasmejano i smireno dete a mi nismo mogli da verujemo šta se dešava. Cela porodica je prodisala, odnosi se promenili a veče postalo omiljeni deo dana kada nas čeka vreme za sebe od kog smo se i suprug i ja oprostili. Sedeli bismo uveče, gledali se i ćutali, nismo mogli da verujemo da je naše dete postalo spavalica! Roditeljstvo je postalo lakše i lepše tako da se ubrzo rodio još jedan dečak Filip, a ja sam rešila da sve što sam naučila o spavanju kroz svoje iskustvo i profesionalnu obuku Savetnika za spavanje, počnem da delim sa svim roditeljima koji prolaze kroz jedan od najvećih umora u životu!

Ne trebaju vam ni mak, ni rakija, ni tablete, ni cry-it-out metod da bi vaše dete spavalo. Potrebno je znanje jer spavanje je veština koja se uči, a deca sve uče brzo. Od konačne prospavane noći deli vas samo dve nedelje personalizovanog programa spavanja!

Anđela Jerinić

Osnivač, sertifikovani savetnik za spavanje

Ja sam Anđela Jerinić, sertifikovani savetnik za spavanje i majka dve bebe, Filipa i Luke, zahvaljujući čijem nespavanju je nastao Baby sleep trainer.

Po zanimanju sam naučni novinar, što mi je pomoglo da temi spavanja pristupim sa naučne strane. Deo školovanja završila sam na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, a drugi deo kao stipendista Univerziteta u Varšavi, na Institutu za međunarodne odnose u Poljskoj. Već pet godina se bavim naučnim novinarstvom u Centru za promociju nauke pri Ministarstvu nauke, obrazovanja i tehnološkog razvoja. Učesnik sam velikog broja međunarodnih naučnih skupova i konferencija održanih u zemljama širom sveta i član Balkanske mreže naučnih novinara. Moji naučno-popularni članci objavljivani su u Nacionalnoj geografiji, na RTS nauka i Breinz televiziji, u naučno-popularnom časopisu Elementi, na portalu Elementarijum, Danas-u i brojnim stranim časopisima i portalima.

U slobodno vreme bavim se skijanjem, jedrenjem, trčanjem i muzikom, šetam našu belu retriverku Neli, ali najviše od svega – bavim se decom, njihovim zdravim snom, zdravom ishranom, dobrim navikama i kvalitetno provedenim porodičnim vremenom.

Programi spavanja su jedno od najvećih otkrića u mom životu, nakon čega sam rešila da svoje znanje i iskustvo počnem da delim sa svim porodicama koje nepotrebno pate od nespavanja!

Nebojša Jerinić

Osnivač, sertifikovani savetnik za spavanje

Zdravo, ja sam Nebojša, tata dvoje dece i jedan od osnivača Baby sleep team-a. Moj profesionalni put bio je sve, samo ne tipičan – pre 4 godine postao sam doktor pravnih nauka, svega 10 dana nakon što sam po prvi put postao tata. Završetak tog poglavlja u mom životu označio je početak nečeg mnogo izazovnijeg – uloge roditelja.
Nisam ni slutio da ću kao predavač i naučnik iz oblasti prava na Akademiji, razvijati veštine koje danas koristim u radu sa porodicama: sistematičnost, analitički pristup i metodološko rešavanje problema (sa spavanjem). Međutim, iskustvo sa našim prvim detetom me je naučilo da ništa ne može i ne treba da priprema čoveka za nespavanje i neizvesnost prvih meseci sa bebom. Taj prvi period roditeljstva nam je dao motivaciju da pronađemo rešenje, ne samo za svoje dete, već i za sve bebe i roditelje oko nas, pošto smo shvatili da zapravo – niko ne spava! Srećan sam i ponosan što nespavanje nikad nismo prihvatili kao „normalno“ i što smo istrajali u traženju rešenja koje danas svakodnevno prenosim na nove roditelje i nove bebe kojima treba odmor i miran san.
Kroz svoj dosadašnji rad održao sam više od 100 uspešnih personalizovanih programa spavanja za decu svih uzrasta, vodeći roditelje korak po korak, dan po dan kroz izazove koje spavanje nosi. Najponosniji sam na zadovoljne roditelje i najvažnije - naspavane bebe. Takođe, ponosan sam na svoja dva sertifikata:
„Neurobiology, Medicine, and Society“ sa Univerziteta Mičigen
Sertifikat Baby Sleep Team-a.
Uvesti dete u rutinu spavanja znači izrazito personalizovan proces, rad 1 na 1, u kome pomožamo roditeljima da u skaldu sa bebinim karakterom, uzrastom, dosadašnjim navikama i životnim okolnostima, uvedu strukturu i mir u porodični život, slično kao što pravo (treba) da uvodi red u društvene odnose.
Najveća nagrada u ovom poslu je videti osmeh roditelja nakon prve prespavane noći i znati da smo zajedno postigli nešto značajno. Naša misija je da svaka porodica pronađe svoj balans, jer svaki roditelj zaslužuje spokojne noći, a svako dete spokojno odrastanje.
Ako ste spremni da napravite promenu i pomognete svom detetu da se samo uspava i prespava noć, ovde sam da vas vodim na tom putu – sa stručnošću, saosećanjem i posvećenošću.

certificate.Name certificate.Name

Kome je namenjen program spavanja?

Ako Vaša beba ne spava, preumorni ste, sve ste probali i ništa nije pomoglo, lekari nemaju odgovor a Vi se ipak niste pomirili sa nespavanjem, programi spavanja su sigurno rešenje za Vas i Vašu bebu.

Programi spavanja su 100% delotvorni kod problema kao što su:

 

  • Česta noćna buđenja.
  • Loš, kratak ili nikakav dnevni san.
  • Kasna večernja lezanja.
  • Rana ustajanja.
  • Premor.
  • Izbegavanje i odlaganje odlaska na spavanje.
  • Noćne more i buđenja u plaču.
  • Svi drugi oblici lošeg sna kod dece i beba starosti od 4 meseca do 7 godina.

Miran san za bebu i Vas!

Šta kažu roditelji

Naše usluge

Logo Aneta
Program za novorođenče
od 0 do 4 meseca
Personalizovani saveti
od 4 meseca do 7 godina
Onlajn program spavanja
od 4 meseca do 7 godina
Premium paket
od 4 meseca do 7 godina
Informativne tel. konsultacije (30 min)
Popunjavanje detaljnih upitnika
Analiza navika
Personalizovano savetovanje ZOOM 1:1 (60 min)
Personalizovan plan spavanja
ZOOM konsultacije 1:1 (60 min)
RESTED aplikacija za trening
3 telefonska razgovora (45 min)
Neograničena podrška putem mejla
Svakodnevni telefonski razgovori (30 min)
3 noćna poziva
Dolazak na Vašu kućnu adresu

Program za novorođenče

Informativne tel. konsultacije (30 min)
Popunjavanje detaljnih upitnika
Analiza navika
Personalizovano savetovanje ZOOM 1:1 (60 min)
Personalizovan plan spavanja
ZOOM konsultacije 1:1 (60 min)
RESTED aplikacija za trening
3 telefonska razgovora (45 min)
Neograničena podrška putem mejla
Svakodnevni telefonski razgovori (30 min)
3 noćna poziva
Dolazak na Vašu kućnu adresu

Personalizovani saveti

Informativne tel. konsultacije (30 min)
Popunjavanje detaljnih upitnika
Analiza navika
Personalizovano savetovanje ZOOM 1:1 (60 min)
Personalizovan plan spavanja
ZOOM konsultacije 1:1 (60 min)
RESTED aplikacija za trening
3 telefonska razgovora (45 min)
Neograničena podrška putem mejla
Svakodnevni telefonski razgovori (30 min)
3 noćna poziva
Dolazak na Vašu kućnu adresu

Onlajn program spavanja

Informativne tel. konsultacije (30 min)
Popunjavanje detaljnih upitnika
Analiza navika
Personalizovano savetovanje ZOOM 1:1 (60 min)
Personalizovan plan spavanja
ZOOM konsultacije 1:1 (60 min)
RESTED aplikacija za trening
3 telefonska razgovora (45 min)
Neograničena podrška putem mejla
Svakodnevni telefonski razgovori (30 min)
3 noćna poziva
Dolazak na Vašu kućnu adresu

Premium paket

Informativne tel. konsultacije (30 min)
Popunjavanje detaljnih upitnika
Analiza navika
Personalizovano savetovanje ZOOM 1:1 (60 min)
Personalizovan plan spavanja
ZOOM konsultacije 1:1 (60 min)
RESTED aplikacija za trening
3 telefonska razgovora (45 min)
Neograničena podrška putem mejla
Svakodnevni telefonski razgovori (30 min)
3 noćna poziva
Dolazak na Vašu kućnu adresu

*Program za spavanje najčešće traje 14 dana ali je u određenom broju slučajeva za potpuno poboljšanje sna potrebno više od dve nedelje. O tome se dogovaramo tokom konsultacija. *Roditelji koji se nakon Personalizovanog savetovanja odluče za Personalizovani trening spavanja, cena savetovanja biće uračunata cenu programa.